Nova Teşvik Danışmanlık, sağlık turizmi alanındaki 20 yıllık tecrübesini uzman kadrosu ile birleştirerek sağlık turizmi yapmak isteyen veya işlerini büyütmek isteyen muayenehane, tıp merkezi, poliklinik, hastaneler ve aracı kuruluşlara danışmanlık hizmeti sunma hedefiyle kuruldu. Birlikte çalıştığımız kuruluşlara eklemlenerek adeta bir kurum içi teşvik departmanı gibi çalışırız. Sağlık turizmi alanında yetkilendirme, teşviklerden yararlanma ve yönetim danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Bünyemizdeki uzman kadro ve Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde varolan iş ortaklarımız sayesinde uluslararası sağlık hizmetleri kriterlerinin pazara giriş stratejileri, lojistik hizmetleri, hasta deneyimi, istihdam, ve teşvik alımı gibi hayatı konularda müşterilerimize destek sağlayacak yeterliliklerimiz bulunuyor. Doğru teşvik yönetimi ile maliyetleri minimize ediyoruz. Çözüm ortağı olduğumuz kurumların kar maksimizasyonunu sağlayarak kurumsal stratejik hedeflere ulaşmalarına aracılık ediyoruz.

SENANUR BİLGEN

Genel Müdür

1993 yılında İstanbul’da doğan Senanur Bilgen, Kırklareli Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. 2014 yılında Denizbank A.Ş’da staj görüp, aynı yıl özel şirketlerin İdari Bölümlerinde görev almaya başlayarak iş hayatına atıldı. Yine bu yıllarda Diksiyon, Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi ve İngilizce eğitimleri aldı. 2015-2016 yıllarında Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’de dönemsel idari işler sorumlusu olarak işe başlayıp aynı zamanda derneğin gönüllü projelerinde de yer aldı. 2019 yılından bu yana Sağlık Kuruluşlarının ve Sağlık Turizmi Aracı Kuruluşlarının Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alınması ve Devlet Destekleri Teşvik danışmanlığı süreçlerini yürütmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nova Teşvik Danışmanlık

Neden Yetki Belgesi alınmalı?

3.07.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış olan “Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında sağlık amaçlı yurtdışından ülkemize geçici bir süreliğine gelen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla birlikte yurtdışında ikamet eden Gerçek kişilere verilen her türlü sağlık hizmetlerinde Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olunması gerekliliği getirildi. Sağlık Turizmi’ne başlarken yapılacak ilk adımlardan birisi Yetki Belgesi diyebiliriz.

Yetki Belgesi Avantajları Nelerdir?

Sağlık turizmi faaliyetinde bulunan sağlık kuruluşları veya sağlık turizmi aracı kurumları, yasal düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermek ve devlet teşviklerinden faydalanabilmek için Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almalıdır. Sağlık turizmi yetki belgesi olmayan firmaların faaliyetleri Bakanlıkça durdurulabilmektedir. Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi ile hem devlet teşviklerinden yararlanıp hem de vergi avantajı sağlayabilirsiniz.

Hangi kurumlar yetki belgesi almalıdır?
 1. Özel sağlık kuruluşları (hastaneler, tıp merkezleri, poliklinikler, özel muayenehanesi olan doktorlar)
 2. A grubu acente belgesi olan sağlık turizmi (Seyahat Acenteleri)
Yetki Belgesini ne kadar sürede alabilirim?

Özel sağlık kuruluşları için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldıktan sonra denetim süreci oluyor. Denetim aşaması tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde isim yayınlanıyor. Tüm bu süreç en az 1 ay ile ortalama 2 ay diyebiliriz.

Devlet Desteklerinden yetki belgesine başvuru sonrası yararlanabilir miyiz?

Devlet desteklerinden yararlanabilmek için Sağlık Turizmi Yetki Belgesi şartı arandığından dolayı, Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde isim yayınlandıktan sonra bu haklardan yararlanmaya başlanabiliyor.

Teşviklerden ne kadar süre yararlanabiliriz ve ödemeleri ne zaman alabiliriz?

5448 sayılı Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Karar’a istinaden şuan da destek süresi 5 yıla kadar devam etmektedir. Teşvik ödemeleri dosya tahakkuk ettikten sonra merkez bankasına ödeme emri için Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından iletilir.

Sağlık Turizmi hizmeti veren kurumların hangi şartları sağlaması gerekir?
 1. A Grubu Seyahat Acentesi İşletme Belgesi
 2. Sağlık Kurumları İle Protokol Yapılması
 3. Çağrı Merkezi Altyapısı Sağlanması
 4. Aracı Kurum Taahhüdü
 5. Personel Yetkinlik Koşullarının Sağlanması
Sağlık Turizmi Kuruluşlarının Alabileceği Teşvikler Nelerdir?
 • Reklam, Tanıtım ve Pazarlama,
 • Acenta Komisyon,
 • İstihdam,
 • Hasta Yol Desteği,
 • Tescil ve Koruma,
 • Ürün Yerleştirme,
 • Yurt İçi Etkinlik Katılım,
 • Yurt İçi Tanıtım ve Eğitim,
 • Pazara Giriş Belgeleri,
 • Komplikasyon ve Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Yabancı Dil ve Sağlık Turizmi Eğitimi,
 • Birim Desteği,
 • Yurt Dışı Etkinlik Katılım Teşviki
Sağlık Turizmi Teşvik Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?
 • Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesinin alınması,
 • Hizmet İhracatçı Birliği Kaydı ve destek yönetim sistemi kaydının yapılması,
 • Yabancı dil sertifikası alım sürecinin planlanması,
 • Belgelerin toplanması ve başvuru süreç takibi
Yabancı Dil Belgesi için hangi kurumların sınavları geçerlidir?
 • Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavında 100 üzerinden en az 65 puan almak.
 • Uluslararası geçerliliği bulunan TOEFL, CAE, CPE veya PTE gibi seviye belirleme sınavlarında YDSTS’de 65 puana denk puan almak.
 • TÖMER’den B2 seviyesinde belge almak. (Sadece Ankara Üniversitesi’nden temin edilen belge kabul edilmektedir.)